Balkan Ülkelerinde Gezilecek Yerler


Balkan ülkelerini sever misiniz? İçinde seyahat aşkı yanan herkesin çok sevdiği, görmeyi istediği Balkan ülkeleri, muhteşem rotalar barındırıyor. Kulağınızda Balkan müziklerinin neşeli ezgileriyle bir Balkan turu yapmaya ne dersiniz? Webookin.com olarak sizleri alıp şöyle bir Balkan seyahatine çıkarmak istiyoruz. Balkan ülkelerinde gezilecek yerler listesini sizler için üşenmeden derledik. Bir sırt çantası, bir pasaport bir de uçak bileti ile şahane bir Balkan gezisi yapabilirsiniz. Elbette seyahatinizi başlatmadan önce ucuz uçak bileti fırsatlarını yakalamak için Webookin.com’u mercek altına alıp ucuz bilet satın alın ve ekonomik tatil keyfini yaşayın. Hazırsanız başlayalım!

  • Kotor – Karadağ

Karadağ’ın sahil kasabalarından biri olan Kotor, mavi – yeşil görüntüsüyle insana huzur veriyor. Sadece Kotor içerisinde gezecek o kadar çok yer var ki! Kotor güzelliğiyle, tarihi değerleriyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almayı başarıyor. Kotor’un genel yapısı çok iyi korunmuş, yerel halk kadar turistler de bu güzel kasabaya özenli yaklaşıyor. Kotor’da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi vermeden önce Kotor’un daracık sokaklarını, geniş meydanlarını gezmenizi öneriyoruz. Sokaklarını gezmek bile öyle güzel ki her köşe başında durup sokağın fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz. Kotor Kalesi bir diğer önerimiz olacak: Şehre tepeden bakmak, şöyle bir huzur depolamak isterseniz doğru kaleye çıkın. Kaleden indikten sonra sizleri Saat Kulesi ve gezebileceğiniz birçok katedral ve kilise bekliyor. Mutlaka görmenizi istediğimiz yerler arasında Utanç Sütunu, Maritime Müzesi, Ordu Meydanı, St. Tryphon Katedrali, Kuzey Kapısı ve St. Nicholas Kilisesi. Kotor’u hatta tüm Kosova’yı 3 ayı aşmayacak şekilde vizesiz, sadece pasaportla gezebilirsiniz. Yıl boyunca Kotor’a gitmek için birçok ucuz uçak bileti fırsatı yakalayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  • Saraybosna – Bosna – Hersek

Bosna-Hersek başkenti Saraybosna, vizeye gerek duymadan üstelik ucuza bilet fırsatları yakalayarak gidebileceğiniz Balkan şehirlerinden biri. Türk Hava Yolları ve Pegasus neredeyse yılın her günü Bosna-Hersek seferleri düzenliyor. Yılın en uygun zamanını belirleyerek tarih ve huzur kokan Saraybosna’yı gezmenizi ve Boşnak mutfağını keşfetmenizi isteriz. Saraybosna, küçük bir şehir olmakla birlikte içerisinde gezilecek birçok yeri barındıran sürprizli bir şehir. Başçarşı, Moriça Han, Ferhadiye Caddesi, Mostar Köprüsü, Sonsuz Ateş, Hayat Tüneli, Ferhadija Camii, Saraybosna Katedrali, Gazi Hüsrev Bey Camii, Saat Kulesi ve daha birçok yer Saraybosna gezginlerini bekliyor. Başçarşı’da keyifle gezip alışveriş yaparken, Mostar Köprüsü üzerinde manzarayı seyredebilir, köprü üzerindeki gençlerin eğlencelerine tanıklık edebilirsiniz. Saraybosna’ya gitmişken Boşnak böreğini ve meşhur Trileçe tatlısını denemeden dönmeyin.

  • Ljubljana – Slovenya

Slovenya’nın başkenti Ljubljana yazması ve okuması güç bir şehir olabilir ancak hatırlatmalıyız ki şehrin kocaman bir ejderhası var! Oldukça sevimli bir şehir olan Ljubljana, Ejderha Köprüsü ile görülesi hale geliyor. Elbette şehirde daha birçok güzellik bulunuyor: Tivoli Parkı, Ulusal Galeri, Robba Çeşmesi, Modern Sanatlar Müzesi, Preseren Meydanı ilk akla gelen öneriler. Tabii ki her şehrin olduğu gibi bu güzide şehrin de bir kalesi var: Ljubljana Kalesi. Kaleyi gezerken şehre yukarıdan bakarak atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Belgrad – Sırbistan

Vizesiz gidilecek ülkeler listesinin ilk sıralarında yer alan Sırbistan’ı bugün Belgrad odağında inceliyoruz. Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin kesiştiği noktada yer alıyor. İlk anda yine mavilik ve yeşillik dikkatinizi çekebilir, mutlu olabilirsiniz. Belgrad, yeşil dokusunu korumayı başarmış bir şehir. Şehrin mimarisini oluşturan yapıları mutlaka gezip görmelisiniz. Cumhuriyet Meydanında yer alan Ulusal Müze ve Ulusal Tiyatro yapılarını görmeden gelmeyin. Şehri gezdikçe aslında sadece yapılarıyla bile ne kadar özel bir şehir olduğunu fark edebilirsiniz. Geleneksel ve modern görüntüsüyle dikkat çeken şehirde, dört mevsim keyifle vakit geçirebilir, her seferinde hayran kalacak şeyler keşfedebilirsiniz. Özellikle fotoğraf tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biri diyebiliriz.

  • Transilvanya – Romanya

Drakula şehri Transilvanya, ülkenin batıl inanışlarını ve masallara duydukları ilgiyi temsil ediyor diyebiliriz. Kışın kayak tatili için ideal olan Transilvanya, yaz aylarında doyumsuz bir gezinin eşsiz mekânı haline dönüşüyor. Şimdiden erken rezervasyon uçak bileti fırsatlarından yararlanarak Transilvanya gezisi planlayabilirsiniz. Zira şehrin önemli aktivitelerinden ve görülesi yerlerinden biri olan Dünyanın En İyi Yolu olarak da anılan Transfagaraşan Yolu yazın keşfedilebiliyor. Kışın o iş biraz zor! Dünyanın en iyi yolu, epeyce kıvrımlı, bir bilgisayar oyunu gibi maceralarla dolu diyebiliriz. Fazlasıyla virajlı olan yolda ortalama 40 kilometre ile yol gidilebiliyor. Ancak turistler bu durumdan hiç şikâyetçi değil, yolun getirdikleri, virajlarda yapılan fotoğraf çekimleri, yolculuğa mola verdirten koyun sürüleri eğlenceli anlar yaşatıyor.

  • Tiran – Arnavutluk

Balkan ülkelerinde gezilecek yerler listemize Arnavutluk’un başkenti Tiran ile devam edebiliriz. Tiran, sadece ülkenin değil genel anlamda bölgenin dikkat çeken şehirlerinden sayılıyor. Tiran diğer pek çok şehre oranla aslında biraz modern ve enerjisi yüksek bir şehir. Tarihinde ihtişamlı anılar olmayan şehir, günümüzde yapı ve yaşantı olarak biraz daha modern diyebiliriz. Ancak bu söylediklerimiz sizde olumsuz bir izlenim oluşturmasın. Zira Tiran görmekten keyif alacağınız yerlerden. İskender Bey Meydanı, Ethem Bey Camii, Ulusal Sanat Galerisi, Tiran Piramidi, Ulusal Tarih Müzesi, Saat Kulesi gibi gezilecek yerlere sahiptir. Arnavutluk her köşesiyle farklı güzelliklere sahip, başkenti gezdikten sonra eğer vaktiniz ve bütçeniz varsa Berat şehrini de görmenizi çok isteriz. Meşhur Arnavutluk evlerini ve Arnavut kaldırımlı sokakları gezerken çok eğleneceğinize eminiz.

  • Kavala – Yunanistan

Yunanistan denince akla hemen Mikonos, Atina, Rodos, Midilli gibi bilindik popüler yerler geliyor. Biz bugün size Kavala şehrini en uygun şekilde övmeye geldik. Balkanlarda gezilecek yerler listemizin güzide şehri Kavala, mimarisiyle Osmanlı Dönemini yaşatıyor denilebilir. Şehirdeki tüm eserler Osmanlı Dönemine ait. Gezerken mimariye hayran kalabilirsiniz. Özellikle şehri ikiye bölmüş gibi duran sur, çok dikkat çekici bir detay. Kavala’da gezilecek yerler Eleftherias Meydanından başlıyor. Meydandaki canlı cadde alışveriş, eğlence ve yeme – içme deneyimleri için ideal bir başlangıç noktası oluşturuyor. Filippi Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi, Tütün Müzesi, Kıbrıs Caddesi gezmenizi önereceğimiz yerlerdir. Şehri gezdikçe yeni yerler keşfedip ilginç anılar biriktirebilirsiniz.   

  • Üsküp – Makedonya

Ucuz uçak bileti fırsatı yakaladıkça yakın ülkelere, vizesiz ülkelere seyahate çıkıyorsanız eğer Makedonya’yı es geçmeyin. Başkent Üsküp başta olmak üzere tüm şehirleriyle insana keyif veren ülke, garip bir şekilde insanı etkiliyor. Üsküp şehri her köşede görebileceğiniz şahane heykellerden ötürü Heykeller Şehri olarak anılıyor. Eski Osmanlı eserlerini de görebileceğiniz şehirde, kültürel anlamda doyurucu bir gezi yaşayabilirsiniz. Kültür turları kapsamında yıl içerisinde ucuza bilet fırsatları sunan hava yolu firmaları, Makedonya ve benzeri kültür zengini ülkelerin görünmesine zemin hazırlıyor. Üsküp, meydanları, müzeleri, geleneksel ve modern çehresiyle değerli bir şehir olarak hafızalarda yer ediniyor.

  • Priştine – Kosova

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova, Türkçenin yaygın konuşulduğu bir Balkan ülkesi olarak gezilesi en keyifli yerlerden biri. Gezmenizi önereceğimiz Priştine şehri, İstanbul’dan direkt uçuşla gidebileceğiniz bir yer. Priştine şehir merkeziyle ilk andan kalbinizi kazanabilir. Yürüyerek gezebileceğiniz şehirde Fatih Sultan Mehmet Camisi, Saat Kulesi, Etnografya Müzesi, Kosova Müzesi, Taş Köprü gibi öne çıkan yerleri görmenizi öneririz. Aslında en uygun gezi rehberi, biraz planlı biraz plansız olduğundan gezdikçe gördüğünüz ilgi çekici yapıları incelemenizi, arada sırada sokak lezzetlerine şans vermenizi öneririz.  

  • Sofya – Bulgaristan

Balkanlarda gezilecek yerler listesine elbette komşu ülkelerden olan Bulgaristan’ı eklemeyi ihmal etmiyoruz. Türkiye’den her gün Bulgaristan’a uçak bileti bulabilir ve ucuz bilet fırsatları sayesinde Sofya fatihi olabilirsiniz. Sofya, turistler için cennet diyebiliriz. Çok ucuz ülkeler arasında Bulgaristan’ı gösterebiliriz. Sofya’da Vitosha Caddesi, Seyfullah Efendi Camisi, Ulusal Sanat Galerisi, Antika Pazarı, Rotunda Kilisesi, Alexander Nevsky Katedrali, Sveta Petka Kilisesi gibi yerleri gezebilirsiniz. Sofya’nın mimarisini alıcı gözlerle incelemenizi ve birkaç hatıra fotoğrafı çektirmenizi öneririz. Bayılacaksınız!

Webookin.com Balkanlarda gezilecek yerler listesiyle bir rehberin daha sonuna geldi. Gezi planınızı oluştururken uçak bileti fiyatlarını incelemeyi unutmayın. Esnek bir tatil takviminiz varsa eğer yıl boyunca ciddi anlamda indirimler sunan ve ucuz uçak bileti alma keyfi yaşatan Webookin’i takip etmeyi ihmal etmeyin. Ucuz tatilin mümkün olduğunu gösteren Webookin, en ucuz uçak bileti aramanıza yardımcı olmaktan keyif duyar!