Belgrad Gezi Rehberi

Webookin.com olarak Yurt dışına İstanbul'a gider gibi gidebileceğiniz bir Avrupa şehrinin rehberini size hazırladık. Öyle büyük uğraşlara, saatlerce kafa patlatmaya gerek yok. Pasaportunuzun olması yeterli. Üstelik Vize'ye de ihtiyacınız yok! Webookin.com olarak sadece uçak bileti alarak Belgrad'a gittik ve gözlemlerimizi sizinle paylaşmaya hazırız!

*Pasaportunuz hazırsa, vize için uğraşmanıza gerek yok. Türkiye içinde herhangi bir şehre gider gibi Belgrad'a gidebilirsiniz. İlk kez yurt dışına çıkıyorsanız gümrükte polisler ziyaret sebebinizi sorabilir ancak içiniz rahat olsun, bir problem çıkarmıyorlar.

*Şehirde Euro’nun geçmediğini de sözlerimize ekleyelim. Bankamatiklerde Türk liranızı exchange olarak Sırp dinarına çevirebilirsiniz. Belgrad'a inince havalimanı çıkışında sizi bekleyen korsan taksicilere karşı uyanık olmanız gerekiyor. Sizi 60-70 Euro gibi çok yüksek rakamlara şehir merkezine götürürler ki buna hiç gerek yok. Aşağı yukarı 300 Sırp dinarına (Türk lirası karşılığı 15-20 lira arası bir şey ) HAVAŞ tarzı otobüslerle Belgrad şehir merkezine gidebilirsiniz. Sorun, size yerini gösterirler. Taksiyi ne havalimanından şehre giderken ne de şehir içinde tercih edin. Şehir içi zaten otobüs, troleybüs ve tramvaylarla rahatlıkla gezilebiliyor. Bir bahar ya da yaz günü gittiyseniz yürüyerek gezmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Oldukça geniş cadde ve kaldırımlarıyla şehri yürüyerek keşfetmek isteyen gezginlerin işini kolaylaştıracak bir şehir planlamasına sahip Belgrad. Uçak bileti alırken şehir içindeki ulaşım bütçenizin çok düşük olacağını bilin. Bu sayede daha fazla gezebilir ve yiyip içebilirsiniz.


*Belgrad'a gitmeden önce otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz ancak günlük kiralık daireleri tercih etmeniz daha uygun olabilir. Günlüğü 40 Euro’ya, banyosundan yatak odasına, salonundan televizyonuna, mutfağından oturma grubuna kadar hiçbir şeyin eksik olmadığı bir dairede kaldım. İşin en güzel tarafı apartman dairesi şehrin tam göbeğindeydi. Bu fiyata apartman dairesi, otele göre tercih edilebilir.

*Belgrad, 1999 yılında NATO güçleri tarafından bombalanmış bir şehir. Sırbistan'ın Balkanlardaki Müslümanlara yönelik artan şiddet eylemlerini durdurması için bombalanan Belgrad'da, o günlerin izlerini görmek hala mümkün. Sırbistan yönetimi, gelecek kuşaklara ibret olması açısından bombalanan binaları restore etmeyip olduğu gibi bırakmış. Bu bakımdan tarihe tanıklık da ediyorsunuz.

*Belgrad'da yaşayanların aylık geliri 300 Euro civarı. Tuna ve Sava nehirlerinin karşısında gece hayatı oldukça hareketli ve zenginlerin üst düzey bir yaşam tarzı sürdüğü bir şehir olsa da, halkın geneli orta ve alt düzeyde bir yaşam sürüyor. Ancak bir keresinde 'The North Face' montu olan dilenci de görmüştüm.

*Kalemegdan şehrin en önemli cazibe noktası. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktaya hâkim konumdan bakıyor ve Belgrad'ın en çok ziyaretçisi de bu alanda. Osmanlı, Belgrad'ı fethettiği yıllarda bu kale kapılarını çok zorlamış. Kalemegdan'ın içi çok büyük. Yorulup dinlenmek istediğinizde nehir manzaralı küçük ve butik kafalerde birer yorgunluk birası ya da kahvesi içebilirsiniz. Kalemegdan'ın en yüksek noktasında Viktor Anıtı yükseliyor. Diğer ismiyle Zafer Anıtı. (Sırpça: Pobednik) Ivan Mestrovic tarafından inşa edilmiş. Öncelerinde şehir merkezindeki Moskova Oteli'nin önündeki çeşmenin bir parçası olarak tasarlanmış. Halk, şehrin orta yerinde çıplak erkek figürüne karşı çıktığı için Viktor Anıtı, Tuna ve Sava nehrinin birleştiği noktaya tepeden hâkim olan Kalemegdan'ın tepesine yerleştirilmiş. Gidip yakından görmenizi tavsiye ederim. Oldukça heybetli ve spektaküler bir sanat eseri.

*Şehir içinde taksiye binmenize lüzum yok demiştik. Şehir yürüyerek gezilecek kadar düzenli ve her yer birbirine çok yakın. İlla araç istiyorsanız tramvay ve troleybüsler size şehir içinde hizmet sunuyor. Bilet sormuyorlar ama ben her ihtimale karşı 300 dinara (Yaklaşık 15 tl) günlük bir bilet aldım. Defalarca tramvay ve troleybüse binmeme rağmen kimse bilet sormadı.


*Kneza Mihailova şehrin 'İstiklal Caddesi' olarak tanımlayabileceğimiz upuzun bir caddesi. İstiklal Caddesi'ne kıyasla çok daha temiz. Binalar çok şık ve düzgün bir mimarisi var. Ortasından tramvay geçse gerçekten de şahane olurmuş. Alışveriş merkezleri genelde bu bölgede bulunuyor. Arka sokaklarında publar var. Özellikle Irish Pub'ı tavsiye ederim.


*Şehir merkezindeki 'Skadarlija' -Bohem Street- olarak da biliniyor. Bir nevi Asmalı Mescit ve Beyoğlu'nun arka sokakları havası var. Akşam altıdan sonra giderseniz oldukça neşeli ve eğlenceli bir sokak olduğunu fark edeceksiniz. Skadarlija'da bir mekâna gidin ve 'Cevapi' sipariş edin. Bizdeki İnegöl köftesine çok benziyor, hatta neredeyse aynısı diyebilirim.

*Sırbistan'ın tarihi kişiliklerinden ve oldukça hakkı yenmiş bir abimize geldi sıra. Nikola Tesla'ya. Rahmetlinin küllerinin de bulunduğu ve gözünüzün önünde ziyaretçiler için elektrik deneylerini yapıldığı Nikola Tesla Müzesi'ni mutlaka ziyaret edin.

*Şehirde çok fazla pub var. Tahmin edersiniz ki Sırplar sağlam içiyorlar. Şehir merkezinde ara bir sokakta yer alan Gunners Pub'ı tavsiye ederim. Envai çeşit Sırp birasıyla tercih yapmakta oldukça zorlanacaksınız. Ben Hoptopod isimli yerel bir birayı denedim ve oldukça memnun kaldım.

*Endorfin adında, endorfinin kimyasal formülünü kendisine amblem yapmış orta-üst klas bir mekan var. Fiyatlar hemen hemen Türkiye ile aynı. Butik bir mekân. İşin ilginç yanı, Belgrad'da kapalı alan sigara yasağı yok. Her mekânda sigara içebiliyorsunuz.

*Aziz Sava Katedrali ve Aziz Mark Kiliseleri'ni ziyaret edin. Oldukça etkileyici yapılar ve şehrin merkezinde abidevi bir şekilde yükseliyorlar.

*Republic Square'de (Yani bildiğiniz Cumhuriyet Meydanı) Boutique adında bir mekan var. Yemekleri harika. Ancak fiyatlar biraz pahalı. Oldukça merkezi yer. Bir öğün yerseniz, ertesi güne kadar acıkmayabilirsiniz. Çünkü porsiyonları çok büyük.

*Belgrad'da kafelerde ve gittiğiniz tarihi mekanlarda İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz ama halkın büyük çoğunluğu İngilizce bilmiyor ya da çok az biliyor, haberiniz olsun.

*Dönüş yolculuğu için havalimanına gideceğiniz zaman 'Airport' diyerek size yaklaşan taksicilere kesinlikle aldanmayın. Slavija Meydanı'ndan kalkan express A1 nolu araç 300 Sırp Dinarı'na (15 Türk lirası) sizi havalimanına götürecektir. Taksiciler elinde her uçak bileti ve valiz olanlara aynı taktikle yaklaşıyor. Aldanmayın!

*Şehrin her noktasında Shop&Go adında A101 tarzı küçük marketler var. Bira 99, su 40 dinar. Alkol neredeyse suyla aynı fiyatta. Mekânlarda yemeklere para ödemek istemiyorsanız sandviç tarzı yiyecekleri buralardan satın alabilirsiniz.

*Ben şehir merkezindeki Pajsijeva 4'te bir apartman dairesinde kaldım iki gece. Günlüğü 40 Euro civarına gelmişti.

*Şehrin gece hayatı bambaşka bir âlem. Nehrin öte yakasında oldukça sükseli gece kulüpleri var ancak buralarda biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Türk turistleri tanıyorlar çünkü. Harika vakit geçirebilir, birçok Avrupalı turistle bu mekânlarda tanışabilirsiniz.

Geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor: Webookin.com'a girerek Belgrad'a gidiş-dönüş en uygun fiyatlarla uçak bileti satın almak. Belgrad'a ben henüz kış gelmemişken, baharda gittim, ama karlar altında tadı bir başka çıkar doğrusu!