Dünyanın En Soğuk 5 Yeri

Sonbahar hüznü bizi yavaşça terk edip yerini şiddetli soğuklara bırakırken soğuğun soğuğu olan ülkeler, şehirler bir anda dikkatimizi çekmeye başladı. Yaşadığınız şehir az sonra sıralayacağımız yerlerden sonra yeterince soğuk olmamaya başlayabilir. Bu soğuk yerlere uçak bileti almak için biraz maceracı ruha sahip olmak gerek. Sizi okurken bile üşütecek, daha neler dedirtecek tüm bu soğuğun soğuğu yerlere Webookin.com olarak uçak bileti satıyoruz. İnanmazsınız hem de en uygun uçak bileti fırsatlarıyla! Elbette soğuğun dibini görmeye ne kadar meraklısınız tartışılır lakin şu hayata bir kere geliyoruz, bunu da görelim diyenlerdenseniz bu soğuk yerlere bayılacaksınız! Webookin.com, sizi soğuk yerlere ucuz uçak bileti avantajıyla uçurmaktan keyif duyar. Sizi soğuğa biraz olsun hazırladıysak eğer hadi başlayalım.

Yakutsk – Yakutistan Cumhuriyeti

1632 yılında Lena Nehrinin kıyısında konumlanan Yakutsk şehri, Yakutistan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehrin ortalama nüfusu 300 bin kişiden oluşuyor. Kış geldiğinde yerel halk kendini soğuğa erkenden hazırlıyor zira sıcaklık eksi 64 dereceye kadar düşüyor. Yakutsk şehrinde dereceler eksi 52’yi gösterdiğinde yönetim bu kadar soğuk yeter hadi tatil ilan edelim moduna giriyor. Pes! Türkiye’de hava eksi 10 seviyelerine düştüğünde elimiz ayağımız buz tutuyor hatta bazen okullar falan tatil edilebiliyorken eksi 64 dereceyi düşünebiliyor musunuz? Peki, ömrünüzün herhangi bir döneminde Yakutsk uçak bileti bakabileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Cevabınız evet ise kesinlikle çılgınsınız. Tebrikler!

Churchill – Kanada

Gezmeye doyamadığımız Kanada, kış geldiğinde Churchill kasabasıyla soğuk havaların en popüler memleketi haline dönüşüyor. Churchill bu kadar soğuk olmak boşuna gitmesin diyor ve kış boyunca kutu ayılarını bağrına basıyor. Churchill’in kutup ayılarının başkenti şeklinde anıldığını hatırlatmak isteriz. Yakutsk şehrinden sonra buradaki soğukluk derecesi az gelebilir ama Türkiye’deki havayla kıyaslarsanız eğer Churchill’in buz kesecek soğuklukta olduğunu görebilirsiniz. Churchill’de havalar eksi 26 dereceye kadar yol alabiliyor. Kutup ayıları burada yaşamakta haklıymış, değil mi?

Rusya

Dünyanın en soğuk yerleri listemizde Rusya’yı şehir bazında ayıramayız. Çünkü Rusya kış boyunca birçok kentiyle adeta buz kesiyor! Vladivostok, Murmansk, Arhangelsk, İrkutsk, Novosibirsk gibi şehirlerde dereceler eksi 15 seviyelerine kadar düşüyor. Rusya’yı en soğuk ülke olarak ilan edebiliriz bence. Kışın Rusya’ya uçak bileti alırken iki kere düşünün. Çünkü gittiğiniz her şehirde suratınıza soğuk çarpacak. Ruslara soğuk insanlar diyenlere sorarız: Başka şansları var mı ki arkadaş?

Astana – Kazakistan

Astana için soğukların kenti diyebilir hatta biraz daha ileri gidip soğuk yerlerin başkenti unvanını yapıştırabiliriz. Kazakistan, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük ülkeleri listesinde yer alıyor. Astana, bu koca ülkenin en soğuk kentlerinden biri. Ülkeyi kasıp kavuran Astana, gezip görülesi güzel bir yer ancak kış geldiğinde soğuk yüzünü gösteriyor ve eksi 16 derecelere kadar hadsizce yol alıyor. Soğuk, çok soğuk, daha da soğuk olacak dediğimiz kentlerden Astana’ya uçak bileti alırken mont falan yetersiz kalabilir doğrudan battaniye, yorgan kuşanmayı düşünebilirsiniz.

Harbin – Çin

Çekik gözlüler diyarı, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, enler listesindeki popülaritesini en soğuk yerler listesine girmeyi de başararak sürdürmeye devam ediyor. Çin aslında sadece Harbin’le değil Urumçi kentiyle de dünyanın en soğuk yerlerinden kabul ediliyor. Harbin’de kış geldiği zaman dereceler kaçı gösteriyor, biliyor musunuz? Hemen korkunç gerçeği açıklayalım: Eksi 20 dereceyi! Eksi 20 derecede insanlar günlük rutinine hiçbir şey yokmuş gibi devam ediyor. Harbin’de 9 milyonluk bir nüfusun olduğunu ve sürekli arttığını dip not olarak belirtmek isteriz. 9 milyon insan bu soğuklarda yaşıyor. Çin’e uçak bileti alırken sadece soğukları değil bu çılgın kalabalıkta kaybolmadan bir yerleri görebilir miyim diye de düşünün. Hakikaten çılgın bir kalabalık var. Muazzam!

BONUS: Erzurum – Türkiye

Dünyanın en soğuk yerleri listesinde Türkiye’nin olmayacağını düşünmüyordunuz, değil mi? Dünyanın öbür ucuna da gitseniz mutlaka ya bir Türk vatandaşıyla karşılaşırsınız ya da Türkiye’den bir iz görürsünüz. Hiç şaşmaz! İşbu sebeple bu listeye kışın eksi 20 ve daha fazla derecelere düşen Erzurum’u ekliyoruz. Erzurum’un soğuk rekoru eksi 37 derece! Ülkemizin batı ve Akdeniz tarafında kış biraz daha normal seyrettiğinden diğer bölgelerdeki soğukluk derecesi insanı duyduğunda bile üşüme hissiyle sarmalıyor. Ancak Erzurum’un kış turizminde iyi bir yeri olduğunu, sene başından itibaren Erzurum uçak bileti satışlarının yoğun olduğunu söylemek isteriz.

Webookin.com ucuz uçak bileti fırsatları eşliğinde bir yazının daha sonuna geldi. Mevcut ekonomik durumunuz nedir bilemeyiz ama dünyanın çok küçük, Webookin’in ise çok büyük olduğunu biliyor, sizlere, yıl boyunca gerçekten en uygun uçak bileti fiyatlarını sunmaya çalışıyoruz. Ucuz biletlerimizle ister dünyanın en soğuk kentine ister en sıcak yerine gidersiniz, keyif sizin. Webookin.com’u takip etmeyi ve ucuz bilet avantajlarını değerlendirmeyi unutmayın.