İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Hayatınızda ilk defa yurt dışı uçak bileti alıyor olabilirsiniz. Öncelikle bilmelisiniz ki bu herkesin başına gelebilecek bir şey. Sakin olun ya da olmayın neticede ilk kez yurt dışına gideceksiniz, sonuna kadar heyecanlanın ama heyecanınıza yenilip bir şeyleri kaçırmayın. Webookin.com olarak uçak bileti satarken sizlere yurt dışı rehberliği de yapıyoruz ve ilk deneyimlerinizin unutulmaz olmasını sağlıyoruz. Uçak bileti alındıysa eğer sırada hazırlık ve biraz bilgilenme süreci var. Biz bildiklerimizi size anlatmaya hazırız. Hadi bakalım ilk seyahat hazırlığını birlikte yapalım.

Esnek tarihlerde uçak bileti alın

Uçak bileti satın alırken seyahat tarihleriniz esnekse eğer en uygun uçak bileti dönemlerini yakalamanızı öneririz. Webookin üzerinden yapacağınız düzenli takiplerle ucuz bilet bulabilirsiniz. Özellikle erken rezervasyonla uçak bileti satın almak müthiş indirimler yakalamanızı sağlar. Eğer tatil yapacağınız tarih net şekilde belliyse o zaman aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Yerel dilde birkaç temel cümle öğrenin

İngilizce küresel bir dil ancak ana dili İngilizce olmayan yerlere gidiyorsanız eğer mutlaka ülkenin yerel diliyle ilgili birkaç temel kelime, cümle öğrenmeye özen gösterin. Merhaba, günaydın, iyi akşamlar, teşekkürler gibi birkaç kelime öğrendiğinizde emin olun daha keyifli vakit geçireceksiniz. Hem gittiğiniz ülkenin dilini öğrenmek size alışverişlerde ekstra indirim almanızı sağlayabilir. Şirin turist her zaman sevilir! :)

Pasaport ve cüzdanınızı sağlama alın

Pasaport, cüzdan, kimlik gibi seyahatinize yön veren eşyalarınızı mutlaka sağlama alın. Sırt çantası seyahatlerin vazgeçilmezi olabilir ancak hırsızlık yapmak isteyenler için sırt çantaları inanılmaz pratiktir. Ağzı büzgülü çantalar tercih edebilir ya da pasaport ve cüzdanınızı boynunuza asabileceğiniz minimal çanta kullanabilirsiniz. Bu aşamada pasaportunuzun ilk sayfalarının fotoğrafını telefonunuzda ve mail adresinizde bulundurmanızda fayda var. Böylece aksi bir durumda işlemlerin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Vize ve pasaport tarihlerinizi kontrol etmeyi unutmayın

İlk kez yurt dışına çıkacaksanız eğer ve pasaportunuzu önceden çıkardıysanız eğer mutlaka süresini kontrol edin. Vize ve pasaportun en altı ay geçerliliğe sahip olması şartı birçok ülke tarafından isteniyor. Vizesiz gideceğiniz ülkelerde ise sadece pasaport sürenize dikkat etmeniz yeterlidir.

Yapılacaklar ve gezilecek yerler listesi yapın

Gideceğiniz yerle ilgili mutlaka önceden plan program yapın. En güzel gezi plansız olan kabul ancak yine de şehirdeki temel noktalarla ilgili ufak notlar alıp nereleri gezeceğinizi, nerelerde yiyeceğinizi belirlemelisiniz. Böylece görülmesi gereken her yeri görebilirsiniz. Sadece uçak bileti alıp gitmeyin, gideceğiniz yerle ilgili biraz bilgi toplayın.

Mobil uygulamalardan yararlanın

Telefonunuza harita, çeviri, gezilecek yerler önerisi sunan rehber gibi seyahatlerde işinizi kolaylaştıracak birçok uygulamayı yükleyebilirsiniz. Karşılaştığınız birçok problemi uygulamalar sayesinde hemen çözebilirsiniz. Mobil uygulamaların hayatınızı çok kolaylaştıracağını bilmelisiniz. Özellikle harita uygulamasını yüklemeyi unutmayın.

Havaalanına geç kalmayın

Havaalanına geç kaldığı için uçuş kaçıran, uçak bileti yanan yüzlerce insan var. o kadar plan yapıp, hayaller kurduğunuz yolculuğunuzun iptal olmaması için havaalanına en az 2 saat önceden gidin. Bilhassa harç pulu almamışsanız gecikmeyin. Zira harç pulu almak için sıra bekleyebilirsiniz.

Seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın

Seyahat sigortası seyahatiniz süresince karşılaşacağınız sağlık problemlerinin çözümünde en büyük destekçiniz olacak. Sigortanızın poliçesini fotokopi çektirerek mutlaka çantanıza atın. Her şeye hazırlıklı olmak seyahatinizi daha güvenli ve stressiz hale getirecektir.

Çantanıza gereksiz şeyler atmayın, spor ayakkabısı giyin

Sırt çantanız gezi boyunca sırtınızda olacağından içine sadece gerekli şeyleri koyun. Yedek t-shirt, bir hırka, belki bir kitap, yara bandı, ağrı kesici, su termosu gibi işinize yarayacak şeyler koyabilirsiniz. Şarj probleminizi yenmek için ise mutlaka bir powerbank bulundurun.

Webookin.com olarak ilk kez seyahate çıkacaklara arada sırada önemli ipuçları vermeye devam edeceğiz. Seyahatlerinizin daha keyifli ve güvenli olması için ipuçlarımızı dikkate almanızı öneririz. Ucuz uçak bileti satın alabileceğiniz web sitemizde yıl boyunca sizi müthiş fırsatlar bekliyor. Bilet sayfamızı ve bloğumuzu takip etmeyi unutmayın.