Interrail Nedir?

Interrail en basit tanımıyla trenle Avrupa’yı gezmektir. Interrail bileti alıp sırt çantasıyla Avrupa’da özgürce dolaşma furyası gençler arasında oldukça yaygın. Avrupa ülkelerini uçakla gezmek yerine Interrail bileti alıp trenle dolaşma fikri gençler için macera ve eğlence dolu bir yolculuğun anahtarı anlamına geliyor. Avrupa’yı trenle gezmek şüphesiz çok nostaljik ve eğlenceli bir fikir. Peki, gerçekten de Interrail ile Avrupa’yı gezmek göründüğü kadar pratik mi? Interrail bileti almak için ne yapmak gerekiyor? Interrail yapmak için nasıl bir hazırlık yapmak gerekiyor? Webookin.com, Interrail bileti dosyasını açıyor! Haydi, hep birlikte ucuz seyahat sırlarından biri olan Interrail’i mercek altına alalım.

Interrail bileti nedir?

Interrail bileti, Avrupa’yı trenle ucuz şekilde gezmek için tasarlanmış tren biletidir. Gençlerin Avrupa’yı gezebilmesi için tasarlanmış olan bu bilet, kombine bilet anlamına geliyor. Interrail kapsamında yolcular tek bir tren bileti alarak birden fazla ülkeyi tren ile gezebiliyor. Interrail, gençlerin kullandıkları bir gezi yöntemi olarak lanse ediliyor ama aslında her yaş grubundan gezgin, Interrail ile Avrupa’daki 30 ülkeyi gezebiliyor. 28 yaşından küçük gençler ucuz bilet satın alabiliyor.

2019 Interrail Bilet Fiyatları

Interrail bilet fiyatları her yıl güncelleniyor. 2019 Interrail bilet fiyatları kapsamında 2. Sınıf Interrail bileti (GENÇ): 1 ay 5 gün (flexi) 217 Euro’dan (yaklaşık 1398 ₺) başlıyor. 1 ay sürekli geçerli olan bilet ise 515 Euro (Yaklaşık 3318.60 ₺) şeklindedir. Interrail bileti (YETİŞKİN) ise: 1 ay 5 gün (flexi) 282 Euro’dan (yaklaşık 1817.20 ₺) başlıyor. 1 ay sürekli geçerli olan bilet ise 670 Euro (yaklaşık 4317.40 ₺) şeklindedir.

Interrail Bileti Konaklama Masrafını Karşılıyor mu?

Hayır. Interrail bileti sadece ulaşım masrafını karşılıyor. Gittiğiniz ülkelerde konaklamayı kendiniz karşılamalısınız. Interrail yapmak konfor alanından dışarı çıkmak ve daha özgür olmak anlamına geliyor. Interrail yapanlar lüks oteller yerine kamp, aile yanı konaklama, ortak hostellerde kalmak gibi ucuz konaklama fırsatlarını değerlendiriyor. Bu konuyla ilgili yurt dışında ucuz konaklama önerileri sunan yazımızı okuyabilirsiniz.  

Erken Rezervasyon

Sanılanın aksine Interrail biletlerini aylar öncesinden satın almak yani erken rezervasyon yaptırmak fiyatları etkilemiyor. Tren biletlerinin kotası dolmayacağı için önceden satın almak fiyat avantajı kazandırmıyor. Uçak bileti satın alacağınız zaman erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Interrail herkese aynı fiyatı sunarak genel anlamda ekonomik yolculuk zemini hazırlıyor.

Interrail bileti nereden, nasıl alınır?

Interrail bileti almak için izleyeceğiniz yollar şöyle:

  • TCDD Bilet Gişesi: TCCD bilet gişeleri pasaportla gelen ve ücretini ödeyen kişilere Interrail bileti satışı yapabiliyor. Tren bileti doğrudan pasaport sahibine kesildiğinden bileti devretmek gibi bir durum söz konusu değil. Elbette farklı ülkelerden de Interrail bileti satın alabilirsiniz. TCDD bilet gişesinden alma zorunluluğu bulunmuyor.
  • Akredite turizm acentesi: İstanbul ve Ankara’da yer alan birçok akredite turizm acentelerinden Interrail biletleri almak mümkündür.
  • Interrail resmi satış sitesi: Interrail bileti satın almak için Interrail’in online bilet satış sitesinden satın alabilirsiniz. Buradan alacağınız biletin ortalama bir haftada kargo ile elinize ulaşacağını unutmayın.  

Interrail Bilet Türleri Nedir?

Global Pass ve One Country Pass şeklinde iki farklı Interrail bileti bulunuyor. Bu iki grup kendi içinde geçerlilik süresine göre farklılaşabiliyor. Şöyle ki:

  • Interrail Global Pass: Belirtilen süreler çerçevesinde Avrupa ülkelerinin hepsini trenle gezmeyi mümkün hale getiren bilet türüdür. İngiltere hariç tüm Avrupa ülkelerini kapsıyor.
  • Interrail One Country Pass: Belirtilen süre kapsamında sadece bir ülke içerisinde sınırsız tren yolculuğu yapma imkânı veren bilet türüdür.

Birkaç ülkeyi kapsayan Interrail biletleri

  • Balkan Flexi Pass: Bulgaristan, Bosna Hersek, Romanya, Yunanistan, Türkiye, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’da bir biletle 2 aylık tren yolculuğu yapılabiliyor
  • Benelux Flexi Pass: Belçika, Luxemburg ve Hollanda’da tek biletle bir ay gezme fırsatı sunan bilet.
  • Greek Island Pass: Bir ay boyunca maksimum altı kez feribota binmeyi sağlayan ve Yunan adalarında feribotla gezmeyi sağlayan bilettir.

Feribotla geçiş imkânı veren bilet

  • Interrail Italy Plus Pass: İtalya’da geçerliliği olan, Yunanistan’a da geçiş imkânı veren Interrail bilet türüdür.
  • Interrail Greek Plus Pass: Yunanistan’da geçerliliği olan bilet, İtalya’ya feribotla ücretsiz geçişi sağlayabiliyor.

Interrail Biletinin Süresi Nedir?

Interrail bileti, geçerlilik süresine sahiptir, bu süre kaç gün trene bineceğinizi de kapsıyor. Sınırsız trene binme hakkına sahip olmak isterseniz bilet tarihiniz süresince geçerlilik sağlayacak Continious Interrail bileti almalısınız. Sınırlı paketin adı ise Flexi’dir. Flexi’nin şöyle bir ayrımı var: Biletin geçerlilik süresince belli bir gün sayısında sınırsız trene binme hakkı bulunuyor.

One Country biletlerinin geçerlilik süresi 15 gün, 22 gün ve 1 ay şeklindedir. Kullanım süresi ise 5 – 7 – 10 gün ve sınırsız şeklindedir. 15 gün ve 1 aylık olan geçerlilik süresine sahip biletlerde 5 – 7 – 10 gün flexi yolculuk yapmak mümkündür. 15 gün, 22 gün ve 1 aylık biletlerde sınırsız tren yolculuğu mümkündür.

Global biletlerinde ise geçerlilik süresi 1 ay, kullanım süresi 3 – 4 – 6 – 8 gün şeklinde belirlenmiştir. Tüm biletler Flexi grubundadır.

Interrail bileti gençler başta olmak üzere binlerce insana ucuz seyahat, ucuz yurt dışı gezisi imkânı veren avantajlı bir yolculuk biletidir. Tek bir ülke olması halinde ucuz uçak bileti fırsatlarını değerlendirmek avantajlı olsa da Avrupa’yı doyasıya gezmek için Interrail bileti satın almak daha keyiflidir. Webookin.com, uçak bileti konusunda verdiği ipuçları haricinde ucuz seyahatin püf noktalarını da paylaşmaya büyük özen gösteriyor. Webookin ile daima ucuza bilet bulmak ve gezmek mümkündür. Bizi takip etmeye devam edin.