Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yavru vatan Kıbrıs, Türklerin çok sevdiği bir tatil rotası: Deniz, kum, güneş, kültür ve tarih bir arada yer alıyor. Üstelik yılın her günü yüzlerce noktadan Kıbrıs uçuşları düzenleniyor. Kıbrıs uçak bileti almak isteyenler, bilet bulamama kaygısı taşımıyor, ucuz uçak bileti fırsatlarıyla bu güzel adanın keyfini her mevsim çıkarabiliyor. Elbette iş uçak bileti almak ya da ekonomik seyahat rehberi hazırlamakla bitmiyor. Kıbrıs’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler listesiyle Kıbrıs seyahatiniz şüphesiz daha güzel olacaktır. Kıbrıs’ta keyifle gezmek için sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

  • Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi?

Kıbrıs’a seyahat edecekseniz eğer pasaportla ilgili endişe etmenize gerek yok. Elbette bu durum Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerli bir durum. Türkler Kıbrıs’a pasaportsuz gidebiliyor. Ek not olarak belirtmekte fayda var: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giriş yapabilirsiniz ancak ehliyet veya benzeri belgeyle gidemezsiniz.

  • Kıbrıs’ın para birimi nedir?

Kıbrıs’ın para birimi Türk lirası odağında ancak söylemeliyiz ki ülkede döviz de çok yaygın kullanılıyor. Neredeyse tüm işletmeler, kurumlar dövizle işlem yapıyor. Türk lirası ile gidebilir ya da Kıbrıs’taki herhangi bir bankadan paranızı farklı para birimlerine çevirebilirsiniz. Türk lirası ile rahatlıkla alışveriş yapabilir, dönüş uçak bileti alabilirsiniz.

  • Kıbrıs’a giderken vize gerekli mi?

Hayır. Kıbrıs pasaportsuz gidilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda vize istemeyen ülkeler grubunda. Bu nedenle Kıbrıs uçak bileti alırken vize stresine girmenize gerek yok. Dilediğiniz gibi Kıbrıs’a pasaportsuz, vizesiz sadece Türk kimliğinizle gidebilirsiniz. Ancak maksimum 3 ay kalabiliyorsunuz. Diğer ülkelerden gelecek olanlar ise havalimanında vize alabiliyorlar.

  • Kıbrıs’ın ana dili nedir? Kıbrıs’ta hangi diller konuşuluyor?

Kıbrıs’ın ana dili Türkçedir. Hatta Kıbrıs Türkçesi şeklinde özel bir kavram vardır. Daha aksanlı ve yerel özellikler taşıyan dil, Türklerin rahatlıkla anlayabileceği seviyededir. Bu anlamda Kıbrıs’a ilk kez gidecek olanlar rahat olabilir. Kıbrıs’ta Türkçe haricinde İngilizce ve Rumca konuşuluyor. Ülkedeki eğitim dili yoğun olarak İngilizce veriliyor. Türkçe ve İngilizce bilenler adada rahatlıkla tatil yapabilir, iş ve eğitim gezisine çıkabilir.

  • Kıbrıs trafik kuralları nasıldır?

Kıbrıs trafiği meşhurdur: Trafik yolun solundan akar, direksiyonlar arabanın sağındadır. İlk kez gidenler bu duruma çok şaşırsa ve alışmakta zorlansa da kısa süre içerisinde adadaki trafiğin ne denli kontrollü olduğu fark ediliyor. Kıbrıs uçak bileti alırken, ulaşımı otomobil kiralayarak hallederim diye düşünüyorsanız eğer bilmelisiniz ki trafikte sağdan gelen otomobile kayıtsız şartsız daima yol verilir. Ülkede trafik ışıkları ve sert bir denetim bulunmuyor; bunun yerine bol kavşaklarla trafik kontrol altına alınıyor.

  • Kıbrıs pahalı bir ülke mi?

Kıbrıs pahalı bir ülke şeklinde genel bir görüş var ancak bu durum kişinin ekonomik durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Evet, Kıbrıs biraz pahalı bir ülke: Birçok şeyin dışarıdan geliyor olması ülkedeki pahalılığın ana sebebidir. Ancak tatilciler için hala ucuz Kıbrıs seyahati mümkün. Konaklama, yeme – içme tercihlerinizle Kıbrıs seyahatinize ekonomik bir geziye dönüştürebilirsiniz.

Webookin.com Kıbrıs’a gitmek isteyenler için en ucuz uçak bileti fiyatlarını sunuyor. Yıl boyunca yüzlerce hava yolu şirketinin en uygun bilet fiyatlarını saniyeler içerisinde listeleyen Webookin.com, hem bilet satışıyla hem de bilgilendirici blog yazılarıyla gezginlere rehberlik ediyor.