Pasaport Nasıl Çıkartılır?


Yurt dışına çıkmak için gerekli temel evraklardan biri kabul edilen pasaport, birçok ülkenin kapılarını sizler için aralamayı başarıyor. Pasaportsuz olmanız sadece kendi ülkenizi ve pasaportsuz, kimlikle gidilen birkaç ülkeyi görmenizi sağlar. Daha ileriye gitmek, keşfetmek isteyenler için pasaport şart. Peki, pasaport nasıl çıkartılır? Pasaport nasıl çıkartılır? 2019 pasaport başvurusunda hangi evraklar gerekiyor? Bu ve benzeri tüm sorularınızı yanıtlayan pasaport rehberimizi okuyarak 2019 ya da 2020 pasaport başvurusu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport aldıktan sonra vize problemi olmadan yüzlerce ülke gezebilirsiniz. Başlangıç önerisi olarak size “Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler” yazımız rehberlik edebilir. 

NOT: Pasaport evraklarına geçmeden önce hatırlatmak isteriz ki pasaport işlemleri artık Nüfus Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Bordo Pasaport Başvurusu için Gerekli Evraklar

* Nüfus Cüzdanı Aslı (Ne olur ne olmaz fotokopisinin de hazır bulundurulması önerilir.)

2 adet biyometrik fotoğraf (Standart bir vesikalık fotoğraf kabul edilmiyor. Fotoğrafçıya gittiğinizde “biyometrik” olduğunu mutlaka belirtmelisiniz.)

Eski pasaport ya da pasaportlar (Daha önce pasaportu olanlar eski pasaportlarını dosyaya eklemelidir.)

Pasaport harç ve pasaport defter bedellerinin ödendiğine dair dekont.

18 yaşından küçük ya da engelli bireyler için pasaport başvurusu yapılıyorsa Muvafakatname.

NOT: Pasaport başvurusu yaparken mutlaka eksiksiz ve doğru bilgiler içeren evrak teslimi yapmalısınız. Bir tane bile dosyanın eksik olması başvurunuzun reddedilmesine sebep olur.

Pasaport Geçerlilik Süresi

Bildiniz gibi pasaport nasıl alınır diye soracağınız herkes ve her kaynak öncelikle size kaç yıllık pasaport istediğinizi sorar. Aşağıdaki tablodan 2019 pasaport harçları ve sürelerini öğrenebilirsiniz:


Pasaport Harç Bedelleri:

SÜRE

HARÇ BEDELİ

DEFTER ÜCRETİ

TOPLAM

6 AY

170,00 ₺

133,50 ₺

303,50 ₺

1 YIL

248,40 ₺

133,50 ₺

381,90 ₺

2 YIL

405,50 ₺

133,50 ₺

539,00 ₺

3 YIL

575,90 ₺

133,50 ₺

709,40 ₺

4-10 YIL

811,60 ₺

133,50 ₺

945,10 ₺

 

Pasaport çıkartırken turistik amaçla çıkartanlara önerimiz 10 yıllık pasaport çıkartmaları olacaktır. 10 yıllık pasaport vizede ve bütçede daha avantajlıdır.

Pasaport Harcı ve Defter Bedeli

Bordo pasaport başvurusu yapan vatandaşlar pasaport harcı ve defter bedeli olmak üzere iki ödeme yapıyor. Pasaport defter ücreti başvurunun türü ya da pasaportun süresi fark etmeksizin sabit ücret (133.50 ₺) alınır. Pasaport harç bedelinde ise kaç yıllık pasaport alıyorsanız ödeyeceğiniz bedel kademeli olarak artar. Yukarıdaki tablodan pasaport sürelerinin ödeme miktarlarına bakabilirsiniz. Ödeme dekontlarınızı başvuru dosyasına koyacağınız için kaybetmemeye özen gösterin.

NOT: Öğrenciler pasaport başvuru yaparken harç bedeli ödemez.

Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Bedeli Ödemesi Nereye Yapılır?

Pasaport harç ve defter bedeli ödemelerini Maliye Bakanlığına bağlı il ve ilçelerin mal müdürlüklerinde yapabilirsiniz. Harç ve defter ödemesi karşılığında iki dekont verilir. Bu iki dekont saklanmalı ve evraklar arasında konmalıdır. Ödemeleri Akbank, Finansbank, ING Bank, Garanti Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, HSBC Bank ve benzeri tüm bankalardan yapabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu “Randevu Al” Sistemi

Pasaport başvuru evrakları hazırlığınızı yaptıktan sonra randevu.nvi.gov.tr adresinden İl Nüfus ve İlçe Emniyet Müdürlüklerinin birinden uygun gün ve saati için randevu almalısınız. Sistemden gerekli yerleri doldurduktan sonra randevu al butonuna basmanız yeterlidir. Online pasaport randevusu alırken mutlaka ikametgahınızın olduğu bölgeden başvuru alma zorunluluğunuz bulunmuyor.

Pasaportun Teslim Edilmesi

Pasaport başvurusu yaptıktan sonra eğer tüm evraklarınız eksiksiz ve doğruysa, başvurunuzu resmi olarak tamamladıysanız randevunun ardından pasaportunuz başvuruda belirttiğiniz adrese 5 – 7 iş günü içerisinde ulaşır.

Muvafakatname

Muvafakatname pasaport işlemlerinde reşit olmayan çocuklarda ve engelli bireylerde isteniyor. Bu belge, çocuğunuzla ilgili yapılan işlemlerden haberdar olduğunuzu gösteren belgedir. Reşit olmayan çocuğun ebeveynlerinin evli olması halinde her ikisinden de Muvafakatname isteniyor. Boşanan çiftlerde ise velayet imdeyse o kişinin Muvafakatname vermesi yeterlidir. Bunun yanı sıra söz konusu ebeveyn velayetin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararı belgeyi başvuru evraklarına eklemelidir. Eğer ebeveynlerden biri vefat etmişse bu durumda sağ olan ebeveynden Muvafakatname isteniyor.

Engelli bireyler için biraz karmaşık gibi görünen pasaport nasıl çıkartılır sorunu aslında Muvafakatname ile çözüme kavuşturuluyor. Söz konusu engelli birey reşit değilse ebeveynleri ya da yasal temsilcisi Muvafakatname vererek işlemleri başlatabiliyor. Öte yandan engelli birey reşit ise ve sadece fiziksel bir engeli varsa pasaport başvurusunu bizzat yapabiliyor, ama zihinsel engeli varsa bu noktada mahkeme vasi kararı talep edilir.

NOT: Muvafakatname İlçe Nüfus Müdürlüklerindeki pasaport bürolarında ya da direkt noterde düzenlenebiliyor.

Pasaport Randevusu Alma

Tüm evraklarınızı hazırladıktan sonra İl ve İlçe Emniyet Müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu oluşturabilirsiniz. Randevu almak için “Randevu Portalı” adresini kullanabilirsiniz. 09.00 ila 18.00 arasında randevu alabilirsiniz. Randevuya gittiğinizde evrakları teslim ettikten sonra parmak izleriniz alınır. Başvuru randevusu vakit alan bir işlem değil, totalde 15 dakika zamanınızı alır.