Roma’da Gezilecek Yerler

İtalya’nın başkenti Roma, binlerce yıllık tarihiyle önemli medeniyetlerden biri kabul ediliyor. Roma günümüzde turistik geziler için kültürel ve romantik anlamda en popüler gezilecek yerler arasında bulunuyor. Webookin.com olarak Roma uçak bileti satarken Roma gezilecek yerler blog yazısı hazırlamamız kaçınılmazdı. Roma’ya gelmeyi düşünüyor ya da Roma uçak biletinizi çoktan aldıysanız artık gezip görülecek yerler hazırlığına giriştiyseniz sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz. Hadi başlayalım.

Kolezyum

Roma görülecek yerler listesi yapıyorsanız eğer Kolezyum’u mutlaka o listeye eklemelisiniz. Sadece Roma’nın İtalya’nın ikonu diyebiliriz. Kolezyum önce ihtişamıyla akabinde ise yapılışıyla, önemli tarihiyle dikkat çekiyor. Kolezyum’un yapımı M.S. 72 yılında İmparator Vespasian döneminde yapılmaya başlanmıştır. Gladyatör dövüşlerine, idamlara, tiyatrolara sahne olan Kolezyum, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri seçilmiştir.

Roma Forumu

Kolezyum’u görmeye giden herkesin mutlaka ziyaret ettiği Roma Forumu, zamanında imparatorluğun siyasi, ticari ve kültürel faaliyetlerinin ana merkezi olarak aktif kullanılmıştır. Turistlerin yoğun ilgisini gören forum, zamana direnen büyüleyici yönüyle ortaya güzel anılar ve bakılası kareler çıkartıyor.

Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi)

Roma gezilecek yerler listesinde elbette Trevi nam-ı diğer Aşk Çeşmesi olmalı. Mimarisiyle göz dolduran çeşme, birçok önemli sanatçının önemli eserlerini sergilemeye yardımcı oluyor. Çeşmenin sanatsal yönü haricinde turizmi canlandıran ve ciddi gelir akışı sağlayan bir diğer özelliği ise turistlerin arkasını dönerek çeşmeye bozuk para atıp dilek dilemesidir. İnanışa göre dileği kabul olanlar mutlaka bir kez daha şehre geri gelirmiş. Roma’ya gittiğinizde Aşk Çeşmesi’ni ziyaret etmeyi ve dilek dilemeyi unutmayın.

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri denilen yer sizi hayran bırakacak önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Papaların topladığı sanat eserleri burada sergileniyor. Müze, dünyanın en büyüklerinden biri kabul ediliyor. Modern, dini, sanatsal eserlerin sergilendiği müzeyi gezerken kültürel birikiminizi zenginleştirebilirsiniz. Müzede Adem’in Yaratılışı adlı çok önemli Michelangelo eseri olduğunu da not etmek isteriz. Roma müze ve sanat anlamında ciddi bir lokasyon olduğundan sadece kültür turu kapsamında Roma uçak bileti satışı gerçekleştirilebiliyor.

İspanyol Merdivenleri

Bir merdiven düşünün ki dünyaca ünlü olsun. İşte o merdivenler İspanyol Merdivenleri oluyor. Aşk Çeşmesi’ne çok yakın bir mesafede olan merdivenler, aslında bölgede bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’ne ulaşımın kolay olması amacıyla tasarlanmıştır. Ancak günümüzde merdivenler ulaşım yönünden çok kesinlikle sosyalleşme alanına dönüşmüştür. İspanyol Merdivenleri öyle meşhur ki turistler merdivenleri görmeden Roma’dan ayrılmıyor. Roma’da gezilecek yerler listesine merdivenleri mutlaka ekleyin.

Campo de’Fiori

Çiçek Bahçesi şeklinde bir çeviriye sahip olan Campo de’Fiori sokağı, görülesi bir sokak. Renkli yapıları, çiçekli atmosferiyle hem geçmişten hem de günümüzden bir atmosfere sahip. Bu sokakta elinizde kahvenizle keyifle gezebilir, bir köşeye oturup sohbet edebilirsiniz. Alışveriş yapmak isteyenler yine bölgedeki yerel satıcılardan, sokak satıcılarından el işi çok güzel ürünler bulabilir.

Villa Borghese

Villa Borghese Roma’nın en güzel köşelerinden biri! Aslında buranın özelliği Roma’nın ve Avrupa’nın en geniş parklarından biri olmasıdır. Şehirdeki gürültüden ve kalabalıktan sıkılanların kaçacağı parkta, doğal güzellikler öne çıkıyor. Ailecek Roma uçak bileti aldıysanız eğer Villa Borghese ailecek unutulmaz anlar yaşayacağınız acayip huzurlu ve güzel bir atmosfere sahiptir.

Aziz Petrus Meydanı

Şehir meydanları daima ilgi çekici ve ihtişamlı olmuştur. Roma’da yer alan Aziz Petrus Meydanı beklentiyi sonuna kadar karşılıyor. İçinden sanatın aktığı şehir olan Roma, meydanlarıyla bile sanat eserlerinin insanlarla buluşmasını sağlıyor. Meydanda özel tasarlanan 2 çeşme çok ilgi görüyor.

Trastevere

Şehirlerin küçük yerlerini merak edenler için Trastevere kesinlikle Roma’da görülecek yerlerden biri olabilir. Küçük, sevimli dükkânlar, geleneksel mimariyi yansıtan evler, tarihi yansıtan yapılar turistleri mutlu ediyor. Bizim önerimiz Arnavut kaldırımlı bu sokağı gezerken sevdiklerinize minik hediyeler alabileceğiniz dükkânları dolaşmak olacaktır.

Roma gezi rehberi burada sona eriyor. Webookin.com ucuz Roma uçak bileti fırsatlarıyla sizleri bu büyülü şehri gezmeye davet ediyor. Roma öyle güzel bir şehir ki her gittiğinizde daha önce görmediğiniz bir yer görebilir, yeni gezilecek yerler bulabilirsiniz. Roma’da görülecek bir dolu yer sizleri bekliyor. Ucuz uçak bileti fırsatları için Webookin’i takip etmeyi unutmayın.