TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA BIRAKTIĞI BİR MİRAS: KAPADOKYA

KAPADOKYA'DA NELER YAPILIR?
KAPADOKYA'DA NERELERE GİDİLİR?

Büyük şairimiz Nazım Hikmet'in harikulade tabiriyle "Dört nala gelip Uzak Asya'dan/Bir kısrak başı gibi Akdeniz'e uzanan" Türkiye'nin ortasında şahane bir cennete kaçış bölgesi bulunuyor: Kapadokya.


Kapadokya'nın içinde bulunduğu bu bölge Göreme Milli Parkı olarak koruma altına alınmış durumda. Kapadokya, eski Fars dilinde "güzel atların ülkesi" anlamına geliyor.
60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ volkanlarının püskürttüğü lav ve küllerin bize armağanı Kapadokya... Milyonlarca yıl boyunca yağan yağmur ve esen rüzgarlar bize bu muhteşemliği bahşetmiş. İşin güzel tarafı, bu harika dünya mirasını görmek için çok uzaklara gitmenize de gerek yok. webookin.com'dan alacağınız en uygun uçak biletiyle Nevşehir Kapadokya Havaalanı'na indikten sonra rüya gibi bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.
webookin.com'a girdiniz, uçak biletinizi aldınız, artık Kapadokya'ya gitmek için her şeyiniz hazır. Ama bir şeyiniz eksik. Kapadokya'da neler yapabilirsiniz? İşte bu sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız.


KAPADOKYA'DA ÇOK PARA HARCAR MIYIM?

Hayır! Kapadokya, Türkiye sınırları içinde fahiş fiyatlar ödemeden, oldukça ekonomik ve ucuz bir gezi gerçekleştirebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Her bütçeye uygun otelleriyle Kapadokya, her kesimden turistin ilgisini çekiyor. Kapadokya, 2019 yılı yalnızca Ocak-Ekim ayları arasında 3 milyon 292 bin 109 turisti ağırlayarak tarihi bir rekora da imza attı. Kapadokya'ya gitmek için yapmanız gereken tek şey webookin.com'dan size en uygun uçak biletini seçmek ve bu gezi rehberini okumak.

KAPADOKYA'DA GEZİLECEK YERLER

Şimdi size Kapadokya'da nereleri gezebileceğinizi bu yazımızda özetleyeceğiz

 • PERİ BACALARI
  Binlerce yıl boyunca vadilerden akan sel suları, rüzgarın gücüyle tüflerden oluşan toprağı aşındırdı ve ortaya Peri Bacaları çıktı. Adeta masallardan fırlamış bu doğal yapılar Avanos-Uçhisar ve Ürgüp arasında bulunuyor. Kapadokya'yı ve tabii ki Peri Bacaları'nı görmek için herhangi bir mevsimi beklemenize gerek yok. Peri Bacaları'nın muazzam havasına her mevsimde eşlik edebilirsiniz. Bu muhteşemliğin tadına Kapadokya'da balon turu yaparak da varabilir, dilerseniz kışın soğuğunda şarabınızı yudumladıktan sonra karlar altında bir manzaraya merhaba diyebilirsiniz.
 • GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ
  Bir Müze Kart edindikten sonra tarihi Göreme Bölgesi'nde Hıristiyan yerleşiminin olduğu yıllarda faaliyet gösteren manastır eğitiminin başladığı Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret etmelisiniz. Kayaların iç kısımları oyularak yapılan ibadethaneler ve evler sizi şaşkınlığa uğratacak. Hala ilk yapıldığı haliyle korunan bu doğal müze, 1985 yılında UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ne girmeyi başardı. Müze, Nevşehir'in merkezine ise oldukça yakın. Yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafe var.
 • ÜRGÜP ŞARABI'NI TADIN
  Ürgüp'te yer alan şarap fabrikasını gezerek, Kapadokya'nın o enfes şarabının tadına mutlaka bakmalısınız.
 • GİZEMLİ DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİNİ ZİYARET EDİN
  M.Ö. 3000'li yıllara tarihlendirilen Kapadokya yeraltı şehirlerinin şüphesiz görülmeye en çok değer olanı Derinkuyu Yeraltı Şehri. Tesadüfen 1963 yılında ortaya çıkarılan Derinkuyu Yeraltı şehri, 60 ila 70 metre derinliğindeki 52 içme suyu kuyusundan alıyor adını. 1967'den bu yana 2,5 kilometrekarelik alan temizlenerek ziyarete açılmış durumda. Şimdiye kadar açılan tüm katların derinliği 50 metreyi bulurken, ilerleyen zamanlarda ziyaretçilerin 85 metrelik derinliği de ziyaret edebilmesi amaçlanıyor. Rivayetlere göre yüzlerce yıl önce 50 bin insan, bu yeraltı şehrinde dışarı hiç hiç çıkmadan yaşıyordu! Bunun nasıl olduğu ise tam bir muamma! Bu efsanevi ve gizemli yeri görmek için dünyanın öbür ucundan gelen turistlere göre daha şanslısınız. Çünkü Türkiye'nin her yerinden kısa bir uçak yolculuğuyla Nevşehir'e, akabinde de Derinkuyu Yeraltı Şehri'ne ulaşabilirsiniz. Bir diğer güzel haber ise; müze kart burada da geçiyor.
 • KAPADOKYA'NIN TADINA BALONLA VARIN
  Kapadokya dediğimizde aklımıza elbette balon turu geliyor. Ancak bunun için rüzgarın sakin ve havanın müsait olması da gerekiyor. Balon turu hava şartlarına göre yapılıyor. Bunun için en iyi mevsimin sonbahar ve ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz. Balon turlarının sabahın erken saatlerinde yapıldığını da hatırlatmak isteriz. Çünkü hava ısındıkça balonların uçuşu zorlaşıyor. Bir güzel haber ise; balonlar 900 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyorlar. Balonla gökyüzünde süzülürken Peri Bacaları'nı ve dağlara oyulmuş harika taş yapıları seyredebilirsiniz. Balonla uçuşunuz bir ile bir buçuk saat arasında değişiyor. Balon uçuşu sırasında en çok tercih edilen saatler; sabah ve güneşin en tepede olduğu saatler. Ayrıca güneş batmadan önceki saatler de tercih ediliyor. Bu sayede güneşin Kapadokya'daki muazzam görüntüsüne şahit olabiliyorsunuz. Kapadokya balon turları çoğunlujla Göree ve Avanos bölgesi arasından başlıyor.
 • IHLARA VADİSİ
  Kapadokya'yı sadece Peri Bacalarından, yeraltı şehirlerinden ve balon turundan ibaret zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Volkanik dağların etrafında kurulu olan Kapadokya'ya doğanın bıraktığı en güzel armağanlardan biri de Ihlara Vadisi. Hasan Dağı'nın binlerce yıl önce püskürttüğü lavların, akarsu ve rüzgar tarafından aşındırmasıyla oluşan Ihlara Vadisi'ni mutlka görmeniz gerekiyor. Yüksekliği 100 metreyi aşan vadinin içinde kiliseler de mevcut. Vadiye inişinizi ise merdivenlerden sağlıyorsunuz. 10 dakika gibi kısa bir sürede Ihlara Vadisi'ne giriş yapabiliyorsunuz. Vadi,  yaz aylarında akşam 18, kış aylarında ise 17'den sonra ziyaretçi alımına kapatılıyor.
 • AT ÇİFTLİKLERİ
  Ürgüp Yolu üzerinde Göreme yakınlarında onlarca at çiftliği ziyaret için sizleri bekliyor. Ellerinizle atları beslemeniz de mümkün.
 • UÇHİSAR KALESİ
  Nevşehir'in en büyüleyici manzaralarından birine sahip olan Uçhisar Kalesi'ni görmeden Kapadokya'dan dönmeyin. Kalede Müze Kart geçmiyor.
 • HACI BEKTAŞ VELİ KÜLLİYESİ
  Türk tarihinin en ünlü tasavvuf alimlerinden olan Hacı Bektaş Veli tarafından 13. yüzyılda inşa edilen külliye her yıl binlerce turistin ilgisini çekiyor. Külliye, 1960'ta restore edilerek müzeye çevrildi ve ziyarete açıldı. Osmanlı yeniçerilerinin bağlı olduğu türbede Hacı Bektaş Veli ve türbedarlarının kabirleri de var. Külliyede o yıllarda giyilen kıyafetler ve eşyalar da sergileniyor.

HAVALİMANI KAPADOKYA'YA NE KADAR UZAK?

Kapadokya'ya iki türlü gitmeniz mümkün. Nevşehir Havalimanı'nı tercih edecekseniz, Kapadokya'ya uzaklığı 40 kilometre. Ancak Kapadokya'ya Kayseri Havalimano üzerinden ulaşmanız da mümkün. Kayseri'den Kapadokya'ya ulaşmak için 80 kilometrelik bir mesafeyi kat etmeniz gerekiyor. Size en uygun ve en ucuz uçuşun hangi ilde olduğunu bulmak için webookin.com'dan güncel uçuşlara bakarak en uygun fiyatları anında inceleyebilir ve birkaç dakikada uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

KAPADOKYA'DA NE YERİM?

Nevşehir'e gittiyseniz, yöresel lezzetlerini tatmadan dönmeniz imkansız. Ürgüp'te ve Kapadokya'da testi kebabını mutlaka denemeniz gerekiyor. Testi kebabının anavatanı Nevşehir. Bol et, domates, sarımsak, biber ve tereyağıyla harmanlandıktan sonra kebap testinin içine yerleştiriliyor ve ağzı hamurla kapatılarak hava ile temas etmesinin önüne geçiliyor. Meşe kömürü ile pişirilen testi kebabı, bu şekilde pişirildikten sonra yerli ve yabancı turistlerin damak tadına sunuluyor. Ayrıca, testi kebabının tadına bakacaksınız, senelerdir devam eden bir geleneğe de uymanız gerekiyor. Testiyi kebabı yedikten sonra kıracak ve bir söz vereceksiniz. Eğer sözünüzü tutmazsanız başınıza kötü olayların geleceği rivayet ediliyor. En iyi testi kebabını Göreme'de yiyebilirsiniz.

KAPADOKYA'DA NEREDE KALIRIM?

Kapadokya'ya gitmeden önce yapmanız gereken ilk şey, webookin.com'dan uçak biletinizi aldıktan sonra hemen otel rezervasyonu yapmanız. Zira bölge çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret alanı olduğu için rezervasyon yapmadan gitmeniz sizi zor durumda bırakabilir. Bölgede otel alternatifi ise çok. Manzarayı izlemek istiyorsanız Uçhisar'da, eğlencelere katılmak istiyorsanız Ürgüp'te kalabilirsiniz. Otel yerine tarihi Kapadokya evlerinde kalmak istiyorsanız biraz daha fazla ücret ödeyeceksiniz. Tarihi Kapadokya evlerinin otellerden farkı, volkanik taşlar ile inşa ediliyor olması. Bu tarihi havayı ciğerlerinize çekmeniz için eşsiz bir fırsat.

HEDİYELİK EŞYA OLARAK NE ALABİLİRİM?

Bu konuda webookin.com olarak tavsiyemiz, bölgenin enfes şaraplarından birini almanız yönünde olacak. Ayrıca Avanos'taki hediyelik eşya dükkanlarından Kapadokya'nın ruhuna has küçük eşyalar da satın alabilirsiniz.