Yunanistan’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Ege’den komşumuz Yunanistan, her zaman gerçekten de komşumuz olduğunu gösteriyor. Yemeklerimiz, mezelerimiz, müziklerimiz ve eğlence kültürümüz birçok açıdan benzerlik gösteriyor. Yunanistan, doğal güzellikleriyle öne çıkan ve şüphesiz biz Türklerin çok sevdiği tatil rotalarıyla bilinen bir ülke olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça kültürel ve tarihi bir yöne sahip. Webookin.com bugün bu güzel ülkeye dair birkaç bilgi paylaşımıyla ilk kez Yunanistan’a gidecek olan kişileri önden bilgilendirmeyi amaçlıyor. Ucuz uçak bileti fırsatı yakalayabileceğiniz Yunanistan, mutlaka görmenizi isteyeceğimiz muhteşem bir yer. Daha sonra uzun uzun sizi Yunanistan semalarında gezdireceğimizden emin olabilirsiniz. Siz arada sırada Webookin’i takip ederek en ucuz uçak bileti ne zaman diye bakmayı ihmal etmeyin. Hadi o zaman Yunanistan ile ilgili neler bilinmesi gerekiyormuş birlikte okuyalım.

  • Yunanistan’a ne zaman gidilir?

Yunanistan Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bir ülkedir. Yazları sıcak, kışları ise ılık ve serin diyebiliriz. Yunanistan’a ne zaman gidilir, ne zaman Yunanistan uçak bileti alayım sorunuza en rahat yaz mevsimi diyebiliriz. Ancak ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde de Yunanistan’ın çok gezilesi olduğunu hatta kış sevenler için ülkenin genellikle 7 derece ortalamasına sahip olduğunu söylemek isteriz. Yunanistan bu anlamda yıl boyunca tercih edebileceğiniz bir tatil rotası ancak tatilden ne beklediğinize bağlı olarak mevsim seçimini yapabilirsiniz.

  • Yunanistan’a giderken pasaport gerekli mi?

Yunanistan pasaportsuz gidilecek ülkeler arasında yer almıyor maalesef. Komşu dediğimiz ülkeye pasaportsuz gidebiliyor olmak çok güzel olurdu ancak şimdilik pasaportlarınızı hazır edin. Yunanistan tatili şüphesiz ruhunuzu tazeleyeceği için pasaportunuzun süresi dolmadan bu güzel ülkeye bir uçak bileti almayı ihmal etmeyin. Webookin ucuz uçak bileti anlamında size büyük kolaylık sağlayacaktır.

  • Yunanistan’a giderken vize gerekli mi?

Evet. Biraz can sıkıcı birazcık da hayal kırıklığı yaratan bir durum evet ancak Yunanistan Avrupa Birliği sınırlarında yer alıyor. Bu yüzden ne yazık ki Schengen Vize talep ediyor. Eğer Yunanistan seyahati planlıyorsanız vize olayını mutlaka önemseyin, geç kalmayın.

  • Türkiye ile Yunanistan arasında saat farkı var mı?

Yunanistan’ın yerel saatli Türkiye’ye göre bir saat geride. Bir saatlik saat farkı çok problem yaratan bir durum değil ancak yine de her ihtimale karşı bilinmesi önemlidir. Özellikle kol saatine göre yaşayanlar, saatlerini ayarlayabilirler.

  • Yunanistan’ın para birimi nedir?

Yunanistan Avrupa Birliği bölgesinde yer alan bir ülke. Bu yüzden para birimi Euro ancak turistler dolar kullanarak alışveriş yapabiliyor. Bankamatiklerden ve döviz bürolarından kolaylıkla para değişimi yapabilirsiniz. Dönüş tarihiniz esnekse ve oradan uçak bileti alacaksanız dolar ya da Euro kullanabilirsiniz.

  • Yunanistan pahalı bir ülke mi?

Yunanistan pahalı bir ülke mi bilemiyoruz. Zira pahalılık ya da ekonomik oluşu tamamen bütçenize bağlıdır. Yunanistan uçak bileti alırken ucuz uçak bileti fırsatı kollamıyorsanız eğer Yunanistan sizin için ekonomik bir ülke olabilir. Sınırlı bütçeyle gidenler içinse orta seviye diyebiliriz. Elbette ucuz seyahat için birtakım unsurlara dikkat etmelisiniz. Dikkat ettiğiniz sürece ülkede iyi vakit geçirebilirsiniz.

  • Yunanistan’da yaşam nasıl?

Yunanistan’a uçak bileti aldıysanız ve birazcık turistler için yaşamı merak ediyorsanız bir şeyler anlatabiliriz: Yunanistan’da restoranlar akşam sekizden gece iki, üç sularına kadar hizmet veriyor. Akşam yemeği konusunda tam bir keyif düşkünü olan Yunanlılar, yavaş ve eğlenceli bir yemek için kapanış saatini geciktirebiliyor. Ülkede eskiden uygulanan bir siesta vardı ancak son yıllarda yaşanılan ekonomik buhran siesta saatlerinin esnemesine ve mağazaların, dükkanların kapatılmamasını sağlamıştır. AVM’ler genellikle akşam sekiz – dokuz civarı kapatılır. Bu saatten sonra biraz eğlence biraz huzur ön plana çıkar.

  • Yunanistan’da turistler nasıl karşılanır?

Yunanistan turistleri çok seven ve saygı gösteren sevimli bir ülke diyebiliriz. Yunanistan’ın tüm şehirlerinde ve adalarında keyifle gezebilir, yerel halktan yardım isteyebilirsiniz. Kalacağınız süre boyunca yabancılık çekmeden hatta dil bilmeden ülkenin önemli yerlerini rahatça gezebilirsiniz. Tüm bu bilgiler Yunanistan uçak bileti almak için sizce de biraz fazla cezp edici değil mi? :)

  • Yunanistan kaç günde gezilir?

Fazlasıyla zor bir soru. Tüm ülkeyi baştan uca gezmek için biz bir ay deriz ama bir başka gezgin çıkar on gün der. Bu tamamen gezinizin içeriğine, gezme anlayışınıza ve zaman kavramınıza bağlı bir konu. Bir şehri gezmek bile bazen günler alırken ülkeyi gezmek ne kadar sürer emin değiliz. Yunan Adaları ülkenin en gezilesi yerleri olduğundan sadece adaları esas alıp bir hafta şeklinde cevap verebiliriz. Atina ve hatta birkaç şehri daha kapsayacak bir gezi düşünüyorsanız ise yine ortalama bir hafta yeter.

Webookin.com ucuz uçak bileti satışları ve bilgi dolu blog yazılarıyla seyahatlerinizi canlandırıyor. Yunanistan’a uçak bileti alırken en uygun fiyata sahip biletleri web sitemizden görüntüleyebilirsiniz. Ucuz bilet almak istediğinizde Webookin’den saniyeler içerisinde yüzlerce bilet fiyatını dilediğiniz gibi görüntüleyebilir ve sıralayabilirsiniz.