Yurtdışı Seyahati Öncesi Öneriler


İlk defa yurt dışına çıkacaksanız ve üzerinizde bir panik, stres, heyecan varsa merak etmeyin hepsi gayet normal duygular! Ucuz uçak bileti buldukça kendini yollara atan birçok kişiyi düşünün, hiç telaş yapmadan müthiş bir öz güvenle maceralara atılıyorlar. Elbette ilk defa yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler niteliğinde bir rehber şart. Webookin.com uçak bileti ve seyahat hizmetleriyle size çok işinize yarayacak yurtdışı seyahati öncesi öneriler ile önerilerle geliyor. Rehberimiz sayesinde birçok sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Pasaport ve vize problemleriniz yoksa resmi işlemlerinizi hallettiyseniz geriye seyahatte karşılaşabileceğiniz şeyler kalıyor. Sizin yerinize düşündük ve önlem almanız için sıraladık.

Başlamadan önce pasaportla ilgili şöyle bir not düşmek isteriz: Pasaportunuzun bitmesine iki üç ay kalmışsa ve rahatça gezeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü birçok hatta nereyse tüm ülkeler pasaport geçerliliğinin en az 6 ay kalmasına dikkat ediyor. Pasaport geçerliliğinizin 6 ay olduğuna ve minimum 2 boş sayfasının olmasına dikkat edin.

Konaklama fırsatlarını değerlendirin

Yurt dışına çıkmadan önce konaklamak için mobil uygulamaları kullanın. Birçok sistem erken rezervasyon ya da ilk kez kullanıma özel çok ucuz fırsatlar, bedava konaklama hediyeleri sunuyor. Booking, Airbnb, Couchsurfing gibi seçenekleri değerlendirin.

Telefonunuzu yurt dışına açık hale getirin

Yurt dışına gittiğinizde Türkiye’deki yakınlarınızla kesintisiz iletişim Halide olmak istiyorsanız eğer operatörünüzle görüşerek hattınızı yurt dışına açtırabilirsiniz. Tabii bu işlemi Türkiye’deyken yaptırmalısınız. Tabii yurt dışına çıktığınızda WiFi ağına bağlanarak internet üzerinden telefonunuzu aktif kullanabilir, Whatsapp ve benzeri uygulamalarla Türkiye ile iletişim kurabilirsiniz. Bu noktada hangisi sizin için önemliyse onu tercih edin.

Uçak kalkış saatinden 2 saat önce havalimanına gelin

Uçak bileti, valiz, pasaport vb her şey hazırsa eğer artık yola çıkabilecek haldeyseniz saatlerinize dikkat edin. Uçağın kalkışından en az 2 saat önce havalimanında olmalısınız. Burada birçok işlem yapılacağı için vakit kaybı yaşamak uçağı kaçırmanıza neden olabilir.

Yurt dışı priz uyumunu kontrol edin

Dünyanın her yerinde farklı priz sistemleri kullanılıyor. Türkiye’de C ve F tipi prizler kullanılırken Avrupa’da, Amerika’da C, F, A, B, G gibi farklı tipler kullanılabiliyor. Bilgisayar, telefon, tablet gibi akıllı cihazlarınızı aktif kullanabilmek için ideal priz tipine sahip olmalısınız. Gittiğiniz ülke farklı priz tipindeyse dönüştürücü adaptör götürerek sorunu çözebilirsiniz. Birçok otel bu detayı düşünerek dönüştürücü adaptör bulunduruyor.

Doğru zamanda doğru yere gidin

Ucuz uçak bileti bulayım öyle yurt dışına gideyim düşüncesine hâkimseniz en doğru zamanı bulmalısınız. Önden ya da son dakikada alınan uçak bileti çok ucuza gelebiliyor. Doğru zamandan kasıt elbette sadece ucuz bilet dönemi değil. Gideceğiniz ülkenin mevsimi, iklimi önem taşıyor. Haziran ayında Türkiye sıcak bir iklime sahip olabilir ama gideceğiniz ülkede de öyle mi? Bu detayı araştırın, ona göre valiz hazırlayın. Hava durumu tahminlerini, raporlarını mutlaka inceleyin. Aksi halde çok üşüyebilir ya da terleyebilirsiniz.

Döviz alım satım işlemlerinizi Türkiye’de halledin

Yurt dışına çıkarken dolar, Euro alacaksanız ya da bozduracaksanız bunu mutlaka Türkiye’de halledin. Zira yurt dışında Türk liranızı dönüştüreceğiniz yer bulmakta çok zorlanabilirsiniz. Üstelik kandırılabilirsiniz. Gideceğiniz ülkenin yerel parasını da unutmayın. Dolar ve Euro ile gidip orada yerel para birimine geçiş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu detayı önemseyin ve hazırlıklı olun.

Chek-In İşlemi yapmayı unutmayın

Hava yolu firmaları bazen bilerek ya da yanlışlıkla fazla uçak bileti satarak aynı koltuğun birkaç sahibi olmasına neden olabiliyorlar. Uçak biletinizi satın aldıktan sonra chek-in işleminizi online gerçekleştirebilirseniz eğer fazla koltuğun satıldığı hallerde chek-in işlemini yapmış biri olarak mağduriyet yaşamazsınız.

Pasaport ve Vizenizin fotoğrafını çekin, email ile yedekleyin

Gittiğiniz ülkede cüzdanınızı çaldırabilir, pasaportunuzu kaybedebilirsiniz. Başınıza her an her şey gelebilir. Böyle durumlarda pasaport ve vize problemi yaşamamak, zaman kaybetmemek en önemlisi maddi zarar yaşamamak için pasaportunuzun kimlik sayfasını ve vize bölümünün fotoğraflarını cep telefonunuzla fotoğraflayın hem telefonunuzda hem de email adresinizde saklayın. Bir aksilik yaşadığınızda polise, pasaportla ilgili yetkili kişilere elinizdeki fotoğrafları göstererek daha az zaman kaybedersiniz.

Harç pulu almayı unutmayın

Pasaport kontrolüne geçmeden önce harç pulu alınması gerekiyor. Kişi başı 50 ₺ olan bu harç pulunu kontrole girmeden hemen önce almalısınız. Uçak bileti ile birlikte harç pulunu da masraflarınıza eklemelisiniz. Ucu ucuna bir bütçeyle hareket ediyorsanız harç pulu bedeli size kötü bir sürpriz yaşatabilir. Pasaportunuzla birlikte görevliye pulu da iletmeniz gerekiyor. Harç pulunu havalimanında ki veznelerden alabilirsiniz.