Yurtdışına Ucuz Seyahat

Dolar, Euro sürekli yükselirken ve TL lirası mahcup kalırken ne tatili diye düşünüyorsanız haklısınız. Ancak şöyle bir hatırlatma yapmak isteriz: Yurtdışına Ucuz Seyahat mümkün! Hem de her şeye rağmen! Ucuz uçak bileti bulmakla iş bitmediğinden asıl macera gideceğiniz ülke ya da ülkelerde başlayacağından vereceğimiz ipuçları çok işinize yarayabilir; yurtdışına ucuz seyahat planlayabilirsiniz. O zaman gevezeliği bırakıp detaya inelim.  

Erken rezervasyon candır!

Erken rezervasyonun önemini artık bilmeyen yoktur sanırım. Tatil günleriniz belliyse eğer 4 – 5 ay önceden uçak biletlerinizi satın almaya bakın. Ne de olsa erken kalkan yol alır! Uçak bileti satın alırken öncelikle tarayıcınızın gizli mod özelliğinde olmasına özen gösterin. Belki bilmiyorsunuz ama dolaştığınız siteler çerezler kullanarak hareketlerinizi inceliyor. Sabah yüz liraya bulduğunuz bileti akşam iki yüz liraya görebilirsiniz. Gizli mod aktifken baktığınızda ise bu tip fiyat farklılıkları yaşamazsınız. 

Yurtdışına Ucuz Seyahat hayal değil!

Ucuz uçak bileti satın alıp dünyaları gezen yüzlerce farklı insan var. Onlara bakıp iç geçirmek yerine neden sen de onlardan biri olmayasın ki? Biletinizi illa ki herkesin tatile gittiği dönemde almak zorunda değilsiniz. Örneğin yeni yıl haftası yerine o ayın sonlarına doğru ya da daha farklı bir tarihte, sezonun sakin olduğu bir dönemde tatilinizi ayarlayabilirsiniz. Sezonun sakin olması müthiş fırsatlar sunuyor, indirimli uçak biletleri bulmanıza yardımcı oluyor. Biletlerin ucuz olduğu dönemlerde tatil yapma fırsatınız varsa bu fırsatı sakın kaçırmayın. İşte millet böyle geziyor dostlar! Siz de fırsatları değerlendirmeye bakın.

Konaklamada obsesif takılmayın!

Bir şekilde yurtdışına ucuz seyahat imkanı buldunuz, yolculuğa çıkmaya hazırlanıyorsunuz ve sıra konaklama işini halletmeye geldi. İşte bu noktada size önerimiz beklentilerinizi düşük tutmanız. Lüks, ferah, süper hizmetin, efsane manzaraların olduğu pahalı bir otel yerine temiz, sade, minimal bir otel, pansiyon tercih etmeye özen gösterin. Onca yol gittikten sonra bütün zamanınızı otelde geçirmek istemezsiniz sanırım. O halde konaklamada obsesif takılmaya gerek yok. 

Popüler sezonları boş verin, cool olun!

Yeni yıl, sevgililer günü, sömestr tatili, yaz tatili… Hepsini boş verin. En ucuz uçak bileti hangi tarihteyse o tarihte tatil yapın. Ucuz ülkelerde krallar gibi seyahat etmek için ekonomik bilet bulduğunuzda hiç durmayın. Özellikle üniversite öğrencileri, esnek çalışanlar, emekliler kısacası zaman sorunu olmayanlar yıl içerisindeki fırsatları kesinlikle değerlendirmeli! 

Yerel halka güvenin!

Gittiğiniz yerleri popüler uygulamalar ya da Instagram postları üzerinden gezmeyin. Yerel halka güvenin ve onların rehberliğinde gezmeye özen gösterin. Emin olun çok güzel yerler keşfedeceksiniz. Elbette gittiğiniz yerin sembolik yerlerini keşfedin ancak yerlilerin önerilerine de kulak verin. 

Sokak lezzetlerini es geçmeyin!

Bir ülkeyi keşfetmenin en güzel yönlerinden biri o ülkenin mutfağını deneyimlemektir. Esnaf lokantaları şeklinde tanımlayacağımız küçük restoranlar, lokantalar, sevimli kafeler ve özellikle de sokak satıcılarını sakın es geçmeyin. Bir ülkeyi gezmenin en keyifli yolu yürümek olduğundan sokak lezzetlerini ayaküstü yiyerek hem gezip hem karnınızı doyurabilirsiniz. 

Şehir turlarını kaçırmayın!

Birçok ülkede bedava şehir turları, kültür turları düzenleniyor. Yurtdışına ucuz seyahat ile gittiğiniz ülkenin bu tür etkinliklerini önceden bilirseniz ya da sorarsanız mutlaka gezilecek yerleri rehber eşliğinde bedavaya gezebilirsiniz. Gördüğünüz gibi ucuz uçak bileti haricinde başka ucuz şeyler de mümkün! :) 

Toplu taşımaya güvenin, taksilerden uzak durun!

Bir şehri, ülkeyi gezerken lütfen cool olacağım derdine girmeyin. Azıcık yürüyün. Gezmenin tadı yorulmakla çıkıyor inanın. Gün sonunda yorgun ama mutlu şekilde başınızı yastığa koyduğunuzda aslında o kadar da yorgun olmadığınızı fark edeceksiniz. Toplu taşımalara binin, yürüyün, bisiklet kullanın ama yüksek ücretler alan taksilerden uzak durun. 

Bedava kültürel etkinlikleri öğrenin!

Halk günleri diye tabir edeceğimiz günler birçok ülkenin turizm aktiviteleri arasında yer alıyor. Müze gezdirme, görsel şenlikler, fuarlar ve benzeri etkinliklerden ücretsiz yararlanabilirsiniz. 

Suya para vermeyin!

Komik bir ipucu olduğunu kabul etmeliyiz. Konumuz aslında ucuz uçak bileti hatta genel anlamda yurtdışına ucuz seyahat iken nasıl oldu da suya geldik, değil mi? :) Merak etmeyin, toparlıyoruz. Birçok ülkede sular aşırı pahalı olabiliyor dahası aromalı sular satılabiliyor. Gideceğiniz yerlerde açık alanlarda çeşmeler, içme suları bulunacağını unutmayın. Yanınızda su matarası ya da şişe bulundurarak gördüğünüz çeşmelerden su doldurabilirsiniz. 

Ve Bonus: Gece Eğlencelerini ihmal etmeyin! 

İşin eğlence yanını unutmadık dostlar! Sokaklarda bile çılgınlar gibi eğlenebileceğinizi, gittiğiniz ülkenin gece yaşamını görmek için yüzlerce dolar vermek zorunda olmadığınızı belirtmek isteriz. Ha tabii ki bu kadar tasarruf ettik bir eğlenelim, yiyelim içelim derseniz ona karışmayız, hak ettiniz! :)